top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraInka

Velikost psí boudy dle plemena Vašeho psa

Aktualizováno: 29. 1. 2022

V našem minulém článku jsme Vás seznámili se zateplenými boudami pro psy české značky RAFABO s možností vytápění pomocí zabudovaného podlahového topení. Vysvětlili jsme Vám i důležitost výběru velikosti psí boudy. Váš pejsek potřebuje dostatečný prostor k bezproblémovému otočení a pohodlnému ulehnutí. Větší psí bouda, než je potřeba pro Vašeho psího mazlíčka, je ale na škodu. Pokud jste minule četli pozorně, tak víte, že by zbytečně z psí boudy unikalo teplo a pejsek by měl problém prostor svépomocí vyhřát.


Měření psa


A jak tedy vybrat správnou velikost? Prvním krokem je změření Vašeho psa v tzv. kohoutku. Výška v kohoutku se definuje jako místo, kde se protíná pomyslná spojnice mezi vrchním hřebenem obou lopatek, páteří a svalovým pletencem nad páteří. Můžete se setkat i s definicí jako „nejvyšší bod horní linie psa“, což může být u některých plemen zavádějící (např. Český teriér). Pes musí při měření vzpřímeně stát, nikoli sedět. Nápomocná by Vám měla být následující fotografie.



Správné měření psa v kohoutku



Dále si jistě kladete otázku, čím nejlépe psa změřit. Profesionální způsob poskytuje posuvné měřítko tzv. šupléra, která je kolmá k podložce. Tímto nástrojem dosáhnete nejspolehlivějšího výsledku, používá se převážně, pokud se svým psem jezdíte např. na výstavy. Zde se totiž očekává naprostá přesnost a nějaké to měření od oka, je zde nepřijatelné.



Posuvné měřítko


Pro měření k výběru psí boudy RAFABO Vám postačí krejčovský metr, ale i tak proveďte měření s co největší precizností. Velkou roli během celého procesu hraje chování Vašeho psího kamaráda. Pokud se bude bázlivě krčit, vrtět, sklánět hlavu či projevovat agresi, bude pro Vás obtížnější získat správnou výšku v kohoutku. Také se ujistěte, že pes nestojí v jakékoli prohlubni či na vyvýšeném hrbolu, hned by mohlo dojít k několikacentimetrové odchylce. Tak jak jste to zvládli? My doufáme, že bez problémů a nyní můžete určit, o jaké plemeno Vašeho psa se jedná. Dle kohoutkové výšky rozlišujeme psí plemena trpasličí (pod 35 cm), střední (35–50 cm), velká (50–80 cm) a obří, dorůstající v kohoutku více než 80 cm (například Irský vlkodav či Svatobernardský pes).


Dostupné velikosti


V naší truhlárně jsme mysleli na všechny psí přátele, nemusíte mít obavy, že nenajdete tu správnou. Psí boudy RAFABO v současné době vyrábíme ve třech dostupných velikostech a to M, L a XL.

Následující tabulka uvádí rozmezí výšky psa v kohoutku pro dané velikosti psích bud.

Tabulka velikostí psích bud R A F A B O




Kterou boudu si vybrat na základě psího plemena?


Pro ještě snazší výběr naší psí boudy RAFABO, jsme pro Vás vytvořili seznam psích plemen a k nim přiřazenou ideální velikost psí boudy. Seznam je převážně orientační a slouží jako pomůcka, svého pejska vždy raději změřte. Naleznete ho ZDE. Pokud srovnáme rozdělení psích plemen podle výšky v kohoutku s naším rozdělením velikostí psích bud, tak velikost M je vhodná pro trpasličí a střední plemena, některá střední a velká plemena potřebují boudu velikosti L a obří plemena či některá velká plemena vyžadují psí boudu RAFABO ve velikosti XL. Určitá psí plemena se se svou minimální a maximální průměrnou výškou v kohoutku nachází na rozmezí našich velikostí M, L a XL, je tedy přímo nezbytné přeměření a poté až výběr té nejvhodnější velikosti psí boudy. Jedná se například o Amerického bulldoga, Ariéžského krátkosrstého ohaře, Belgického ovčáka, Briarda – francouzský ovčák, Finského špice, Německého ovčáka a mnoho dalších. U trpasličích plemen jako je Čivava, Yorkšírský teriér, Jack Russel teriér, Jezevčík či Buldoček můžete bez obav i bez měření volit nejmenší typ naší boudy a to velikost M. Dobrman nebo Zlatý retrívr Vám jistě poděkuje za dostatek prostoru, který poskytuje bouda o velikosti XL!


Pokud váháte, nebojte se na nás obrátit. Rádi Vám se vším poradíme a zodpovíme Vaše otázky.


Tým R A F A B O




2 032 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page