Vyhledat
  • Inka

Nejčastější psí nemoci

Nejen vy ale i Váš psí přítel se může během svého života potýkat s řadou chorob. Rozdíl je však v tom, že my lidé dokážeme říct, kdy nás něco bolí. S postupem času psích onemocnění stále přibývá. Jaké patří mezi ty nejčastější? Jak poznáte, že je s pejskem něco v nepořádku a kdy je na čase navštívit veterináře?I Vašeho pejska může zasáhnout nemoc! Buďte přiipravení.

10 nejčastějších onemocnění postihující psy


Celkem běžným a častým onemocněním, se kterým se Váš pes může setkat je průjem. Průjem může být stejně jako u člověka doprovázen zvracením. Ve většině případů se jedná o reakci na nevhodnou potravu a brzy problémy odezní. V případě, že potíže neustávají, pes je malátný a má teplý čenich, může se jednat o signalizaci závažnějšího onemocnění jako například infekce, otrava či vnitřní parazité a je na místě navštívit veterináře.


Trápí Vašeho psa hlenovitý výtok z očí či čenichu a kašel? Mohl se nakazit psincovým kašlem. Zjednodušeně řečeno se nachladil, jako se můžete nachladit běžně nachladit i Vy. Psa nechte v klidu, podejte léky na odkašlávání a vyčkejte až příznaky odezní. K nachlazení stačí, když pes promokne, skočí do studené vody či dlouhodobě pobývá v chladném prostředí. Starší psi mohou být k onemocnění náchylnější. Prevencí může být i pořízení kvalitní zateplené boudy, zkuste třeba naší luxusní RAFABO boudu JESPER s možností vnitřního vytápění.


Dále může Vašeho psího přítele v jakémkoli věku postihnout onemocnění ledvin. Pes je často unavený, jeho srst je řídká a snižuje se chuť k jídlu s čímž souvisí následný úbytek váhy.


Zánět análních žlázek poznáte velice dobře. Pes tzv. šoupe zadkem o zem či se v oblasti snaží často poškrábat. Nejedná se o nic vážného, ale je důležité nechat žlázky u veterináře vyčistit, jinak by mohlo dojít k zánětu.


Blechy, klíšťata či začervení patří mezi potíže, se kterými se budete muset čas od času vypořádat. Tématice psů a klíšťat se věnuje samostatný článek na našem webu. Začervení je jednoduché předcházet prevencí a pejska 2x ročně nechat odčervit. Blechy jsou pro pejska nepříjemné a neustále se drbe, v srsti či pelechu najdete malé černé tečky či samotnou blechu. Vyberte vhodné antiparazitikum a zbavte se těchto nezvaných hostů! Nezapomeňte na pelíšek.


Ve stáří se často psi mohou potýkat s problémy s pohybem. Onemocnění kloubů neboli artrózu poznáte tak, že Váš pes jde pomalu, nezvedá tolik nohy a cesta do schodů mu činí problémy. Návštěva lékaře je nezbytná, pejsek dostane léky na bolest a kloubní výživu.


Častým onemocněním je také zánět spojivek, rozeznatelný dle hnisajícího výtoku z očí. Příčinou je podráždění či případná infekce oka. Váš veterinář Vám doporučí antibiotické kapky.


Velice důležitá je péče o psí chrup již od samých začátků. Pokud se zanedbá prevence mohou psi trpět zubním kamenem, kanálky či onemocněním dásní. Nedostatečnou psí ústní hygienu poznáte i podle zapáchajícího dechu.


Zánět zvukovodu se často objevuje u psů trávících většinu času venku či u psů se sklopenými uši. Často se do ucha vašeho psa může dostat špína, prach, stéblo trávy, nebo jiný cizí předmět, který může být příčinou infekce v uchu psa. Veterinář Vám předepíše antibiotické kapky a následně je důležité dodržovat prevenci v podobě častého čistění uší.


Nepříjemné a velmi nebezpečné je u psů otočení žaludku. Týká se převážně větších plemen. Psovi se zvětší břicho, dáví se, ale nezvrací a zrychleně dýchá. Je nutné okamžitě navštívit veterináře či pohotovost.My ale doufáme, že Vašeho pejska žádné vážné onemocnění nepotká!

Tým RAFABO

208 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Výcvik psa