top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraInka

Dovolená se psem

Období dovolených je za dvěřmi a Vy jistě přemýšlíte nad tím, kam letos se svým psím parťákem vyrazit. Cestování s domácími mazlíčky se může zdát náročné či komplikující situaci, ale veřte, že se není čeho bát a se svým pejskem můžete zažít příjemné chvíle i na dovolené.


Cestování autem

Nejčastější volbou pro přepravu psa je automobil. Psi jsou na něj ve většině případů zvyklí, pokud v něm jezdí od štěněte. Vždy myslete na bezpečnost, na tu Vaší i Vašeho psa i ostatních na vozovce. Malé plemena je vhodné převážet v přepravce, velká plemena můžete vézt v zavazadlovém prostoru odděleným např. síťkou, případně na zadním sedadle připoutané speciálním bezpečnostním pásem. Váš pes by nikdy neměl sedět na přední sedačce či se Vám plést pod pedály, ohrožujete tak Vás i ostatní účastníky dopravy.


Pes na zadní sedačce zajištěný bezpečnostním pásem

Pokud je cesta dlouhá, je únavná nejen pro Vás ale i pro Vašeho psa. Naplánujte si přestávky, při kterých se pes může napít, vyvenčit se a proběhnout se. Pejsek jistě ocení, pokud si s ním chvíli pohrajete a rozptýlíte ho. Zastávku je vhodné udělat každé 2-3 hodiny. Při tropických teplotách dejte pozor na přehřátí psa, zkuste například chladící podložky. Psa nikdy nenechávejte samotného v autě a to ani na pár minut, z auta se během chvilky stává horká pec.Chladící podložka vhodná pro dlouhé cesty autem v tropických teplotách


Cestování letadlem

Rozhodli jste se pro dovolenou ve vzdálenější lokalitě? Moderní doba nám umožňuje i přepravu psího společníka letadlem. Existují dvě varianty přepravy psa letadlem. První a ta příjemnější možnost je na palubě letadla s Vámi po boku. Pes musí být v přepravce, která ve většině případů nesmí přesáhnout váhu 8 kg a měla by se vejít pod sedadlo před Vámi, rozměry jsou tedy podobné jako pro příruční zavazadlo. Pokud jste majitelem malého psího plemena, využijte tuto variantu. Střední a velká psí plemena musí cestovat v nákladovém prostoru letadla. Pejsek je po celou dobu v přepravní schránce, která je připevněná k zemi. Je nutné zvážit, že tento způsob přepravy může být pro psa velmi stresující.

Cena přepravy psa letadlem je různá u každé aerolinky. Místo si však pro svého psa rezervujte vždy s předstihem a přesvědčte se, že Vámi vybraná aerolinka přepravu psů poskytuje. Zdarma mohou cestovat vodící a záchranářští psi, u kterých je nutné předložit potvrzení o výcviku.


Cestovní doklady?

Při cestování mimo ČR po území Evropské unie musí mít Váš čtyřnohý cestovatel zařízený cestovní pas, který Vám vystaví veterinář. Dále je nutné aby byl pejsek označený mikročipem, který opět zařizuje veterinář. Neobejdete se ani bez platného očkování proti vzteklině, které je v souladu s legislativními požadavky EU. Mimo EU má každá země jiné požadavky, detailní informace o konkrétní destinaci se můžete dočíst na stránkách Státní veterinární správy.

Za zvážení také stojí cestovní pojištění pro psa. V dnešní době jej již nabízí mnoho pojišťoven a pokrývá především náklady na veterinární péči v zahraničí. Některé balíčky zahrnují i pojištění škod způsobené domácím mazlíčkem.


Pro cesty po EU je nutné mít psí cestovní pasUbytování

Máte vyřešenou dopravu, vybranou vysněnou destinaci a připravené psí cestovní doklady? Tak teď už jen vybrat ideální ubytování, které bude respektovat Vašeho čtyřnohého spolucestujícího! V současné době i samotné cestovní kanceláře nabízí zájezdy přímo pro pejskaře, a tak je výběr dovolené snažší než kdy dříve. Ačkoli apartmány, penziony či jiné druhy ubytování akceptují domací zvířata, buďte ohleduplní a chraňte majetek ubytovacího zařízení před zničením či poškozením. Nezatajujte případné škody a nikdy nemějte svého psa na pokoji tajně. Ohleduplnost je na místě i vůči ostatním ubytovaným hostům. Je nutné respektovat, že ne každý je milovník psů či jiných zvířat, proto svého psího mazlíčka vždy kontrolujte, zda někoho neobtěžuje.


Tak hurá sbalit kufry!

Příjemnou cestu Vám přeje

Tým RAFABO


A pokud jedete na dovolenou bez svého psího přítele, pořiďte mu na zahradu alespoň luxusní psí boudu RAFABO, kde se ukryje před spalujícím horkem!

68 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Výcvik psa

bottom of page